Infekce močových cest: závažný problém žen

Infekce močových cest je podle statistik druhým nejčastějším důvodem návštěv u lékaře. K této infekci jsou ženy mnohem náchylnější než muži. Problémy s močovými cestami má každá pátá žena. Přibližně 20 % z nich má potíže opakovaně, a to i několikrát do roka.

Proč je tomu tak?

Vysvětlení je jednoduché. Ženy mají kratší močovou trubici a její poloha blízko konečníku způsobuje, že se do močového měchýře, ale i pochvy, velmi snadno dostane bakteriální či kvasinková infekce z okolí.
Záněty močových cest jsou onemocněním, které se neváže na konkrétní roční období, takže se vyskytuje prakticky po celý rok. Velká většina žen však má problémy spojené s močovými cestami převážně v podzimním a zimním období. V důsledku nízkých venkovních teplot dochází k častějšímu prochladnutí, které má pak za následek vznik infekce močových cest. Mezi rizikové faktory rovněž patří gynekologické záněty i častý pohlavní styk.

Nejčastější příčina: střevní bakterie

Nejčastější příčinou močových infekcí jsou bakterie Escherichia coli a Enterococcus, které jsou za normálních okolností pozitivní střevní mikroflórou. Tyto bakterie jsou pro člověka ve střevě prospěšné. Dostanou-li se však do močového ústrojí, způsobují problémy.
Obvykle se střevní bakterie dostanou do močové trubice z oblasti konečníku přes hráz, a to i při dodržování hygienických zásad. Vzhledem k anatomickému uspořádání ženských pohlavních orgánů může infekce velmi snadno proniknout i do pochvy. Za normálních okolností je pochva osídlena řadou bakteriálních kmenů, které jsou u zdravé ženy v rovnováze, představují vaginální ekosystém s přirozenou ochranou před vznikem a šířením zánětů orgánů v malé pánvi.
Pochva přestavuje složitý bakteriální ekosystém, který pochvu chrání, v případě narušení tohoto systému se objevují obtíže a nemoc. Onemocnění se svým průběhem, etiologií i léčbou liší také v závislosti na hladině pohlavních hormonů, jejichž hladina významně ovlivňuje právě složení správné poševní mikrobioty. Osídlení pochvy je ovlivněno i dalšími vlivy, jako je sexuální aktivita, spotřeba volných cukrů, celkový stav organizmu, antibiotickou léčbou i stresem. Je-li porušena křehká rovnováha mikrobioty pochvy, prostředí vaginy není v rovnováze, dojde k pomnožení kmenů, které za normální situace tělu nevadí. Při zmnožení těchto mikrobů pak ženy přicházejí do ordinace s opakujícími se infekcemi močových cest i jinými záněty v malé pánvi.
Pro udržení rovnováhy bakterií v pochvě je velmi důležitá přítomnost laktobacilů, které zajišťují správné pH poševního prostředí. Stabilní a vyvážený vaginální ekosystém je důležitý a chrání ženu před pomnožením patogenních mikroorganismů s následnými záněty v malé pánvi i před infekcí močových cest.

Jak na prevenci

Gynekologickým zánětům se dá předcházet, a to i v případech, kdy je žena k těmto zánětům náchylnější, opakují se u ní i několikrát do roka, nebo přecházejí do chronického stadia. K prevenci lze využít osvědčené přípravky, které jsou k dostání v lékárnách.

Vsaďte na účinný Gynocaps SR

Velmi účinným přípravkem, vhodným k prevenci, ale i k léčbě vaginálních zánětů (a k řešení dyskomfortu v pochvě), je Gynocaps SR (vaginální tablety s postupným uvolňováním účinné látky). Jak už jsme uvedli, je vhodný jako prevence, ale i velmi dobrá alternativa či doplněk tradičních léčebných režimů vaginálních zánětů.
Obsahuje patentovaný kmen Lactobacillus casei-kmen rhamnosus (Lcr35), který efektivně zajišťuje rovnováhu vaginálního prostředí a zabraňuje růstu některých patogenů. Výhodou přípravku Gynocaps SR je i skutečnost, že je jediným přípravkem u nás, který poskytuje postupné uvolňování účinné látky a tím umožňuje komfortnější režim užívání: 1 vaginální kapsle se zavádí 1x za 4 dny. Po tuto dobu se z gelové kapsle postupně uvolňuje účinná látka, jež ženě zajišťuje silný účinný efekt.
Gelová, mukoadhezivní kapsle Gynocapsu minimalizuje výtoky, které běžně provázejí léčbu vaginálními prostředky, takže ženy při jejím užití nemusejí používat vložky. Další výhodou přípravku Gynocaps SR je i skutečnost, že ho není třeba uchovávat v chladu lednice. Je stabilní i při pokojové teplotě. Při jeho užívání je možné mít normální pohlavní styk.
Gynocaps SR je vhodný pro všechny ženy. Pro kojící ženy, ale i těhotné ženy ve všech trimestrech. U žen s neléčenými vaginálními záněty mohou být tyto infekce příčinou opakovaných potratů a předčasných porodů. Díky laktóze, obsažené v přípravku je Gynocaps SR efektivní a jedinečný pro ženy v menopauze, klimakteriu i pro ženy kuřačky.

Pohlavní styk a předcházení infekcí

K přenosu infekce a ke zhoršení zánětlivých projevů může docházet při pohlavním styku. Pokud žena trpí vaginálními záněty, je vhodné chránit se i během milování. Pro tyto případy může být výhodou pro ženu využít lokální antikoncepci Pharmatex, která obsahuje benzalkonium chlorid látku se spermicidním i antiseptickým účinkem.*
V souvislosti s užitím spermicidního přípravku nedochází ke změně vaginálního pH, Döderleinův laktobacil (laktobacil důležitý pro rovnováhu poševního prostředí) zůstává zachován a nedochází ke změně poševního prostředí.


Pharmatex vaginální globule a Pharmatex vaginální krém jsou léky volně prodejné v lékárnách. Obsahují benzalkonium chlorid. Před použitím přípravků si pečlivě přečtěte příbalovou informaci. V případě výskytu nežádoucích účinků konzultujte se svým lékařem či lékárníkem.
Gynocaps SR je zdravotnický prostředek

 

*Spermicidní účinek – zabíjení spermií; antiseptický účinek - ničící choroboplodné zárodky