Ochrana proti otěhotnění: jde to i bez hormonů.

Všechny ženy se chtějí co nejlépe chránit proti nechtěnému početí, aby zbytečně nepodstupovaly umělé přerušení gravidity. U operací či užití medikamentů, které vyvolají potrat, hrozí totiž riziko následných, mnohdy i závažných komplikací.

Snahy o prevenci nechtěného otěhotnění při pohlavním styku existují již několik tisíc let. Metody, které byly dříve užívány, jsou z dnešního pohledu až neuvěřitelné, a jejich spolehlivost pramalá. Revoluci v antikoncepci přinesla až 60. léta minulého století, kdy se začala zavádět nitroděložní tělíska a užívat první hormonální antikoncepce. Ta od té doby prošla obrovským vývojem, ať už ve složení, dávkování či bezpečnosti.
I když objev hormonální antikoncepce byl pro ženy velkým přínosem, dnes počet uživatelek této antikoncepce u nás, ale i ve světě, klesá. Některé ženy nechtějí užívat „chemii“, jiné ji pro své zdravotní komplikace užívat nemohou.

Hormony nejsou pro všechny

Ženy s prodělanou hlubokou žilní trombózou či tromboembolií, s vrozenými chorobami zvýšené srážlivostí krve a zvýšeným rizikem vzniku trombóz, s nemocemi jater, s neléčeným či nekorigovatelným vysokým tlakem, ženy s rakovinou prsů, ale i některými nádory vaječníků, nesmějí nikdy užívat hormonální antikoncepci, ani jinou hormonální léčbu.
Obézní ženy, kuřačky, ženy s komplikovanou cukrovkou, migrénami či poruchami metabolismu tuků, ženy s Crohnovou chorobou jsou velkou rizikovou skupinou užívání pro hormonálních přípravků i antikoncepce.
Zdravá a plodná žena otěhotní při nechráněném pohlavním styku až v 80 %. Ochrana před neplánovanou graviditou pomocí kondomů, pesarů, přerušovaným pohlavním stykem či užití výpočtu plodných a neplodných dní uživatelku chrání, ale index selhání těchto metod může být velmi vysoký.

Vhodná varianta ochrany

Pro ženy, které neužívají hormonální antikoncepci a nejsou chráněny proti nechtěné graviditě nitroděložním tělískem, je zde velmi spolehlivé řešení – spermicidní přípravek Pharmatex ve formě vaginálního krému či globulí. Pharmatex je lokální kontraceptivum s účinkem, který ničí oplozovací schopnost spermií. Krém, či globule se zavedou jednoduše do pochvy před stykem. Kontracepční účinek je okamžitý a přetrvává nejméně 4 hodiny - Pharmatex globule, Pharmatex krém až 10 hodin.

 

Kojení a menstruace není antikoncepce

 

Dojde-li k selhání jakékoliv antikoncepční metody či k pohlavnímu zneužití, mohou ženy použít pohotovostní, nouzovou, jednorázovou antikoncepci po styku „pilulku po“ Ella One, bez obsahu hormonů s účinnou látkou ulipristal acetátem. 

Pohotovostní pilulka "po": čím dříve, tím lépe

Nouzovou antikoncepci je vždy nutné užít co nejdříve po styku, ideálně do 24 hodin. Pohotovostní pilulku Ella One je možné užít až do 5 dnů po nechráněném sexu (120 hodin po). Obecně však platí, čím dříve je nouzová antikoncepce užita, tím vyšší je její účinnost a naopak nižší riziko nechtěné gravidity.
Postkoitální antikoncepce není vhodná k opakovanému ani častému užívání. Její opakované užívání po dalších nechráněných stycích v jednom cyklu nemá již garantovaný účinek, takže může dojít k selhání.

Nouzová antikoncepce je volně k dostání v lékárnách či v internetových obchodech lékáren.

 

ellaOne® - nouzová antikoncepce je lék k vnitřnímu užití s obsahem ulipristal acetátu. Pharmatex vaginální krém a Pharmatex vaginální globule jsou léky k vaginálnímu použití. Obsahují benzalkonium chlorid. Před použitím přípravků si pečlivě přečtěte příbalovou informaci.