Pravidla ovulace a plodné dny

Pokud se rozhodnete založit rodinu je dobré naučit se znát svůj ovulační cyklus a s tím také vědět, kdy máte plodné dny. K oplození vajíčka totiž může každý měsíc dojít jen během velmi krátké doby. Za ovulaci se označuje část menstruačního cyklu, během které dojde k uvolnění zralého vajíčka. To následně začne sestupovat vejcovodem do dělohy, a pokud se během cesty setká se spermií, dojde ke splynutí a oplodnění vajíčka. Jak tento cyklus propočítat a co udělat pro podporu ovulace a zdárného oplodnění? 

Ovulační kalkulačka


Existuje spousta chytrých aplikací, online kalkulaček a ovulačních kalendářů, které vám mohou přibližně určit, kdy právě vy máte ovulaci, nicméně každé ženské tělo je jiné a každá z nás má svůj vlastní rytmus a tak je dobré především naslouchat svému tělu. Ovulace se kromě jiného odvíjí také od délky cyklu. V průměru se udává, že ovulace nastane 14. den od prvního dne menstruace, výjimkou však není ani 20. den cyklu.

Pokud chcete vědět s přesností, že se vám blíží ovulace zakupte si k tomu určený domácí ovulační test – během ovulace narůstá hladina tzv. luteinizačního hormonu LH a zvýšení lze zjistit právě z moči. A také si měřte tzv. bazální teplotu přímo v pochvě a to vždy ihned po probuzení (je to nejnižší tělesná teplota, naměřená po minimálně pěti hodinách tělesného klidu). Teplota na počátku menstruačního cyklu stoupá, v době ovulace následuje prudký pokles, který je po pár dnech zase vyrovnán. Je tedy možné takto vysledovat i příchod menstruace. 

Pokud budete pozorně naslouchat svým biologickým hodinám naučíte se ovulaci rozpoznat i bez testu – například tím, že máte větší pocit vlhka a kluzka v pochvě. S ovulací je také spojený poševní hlen, který usnadňuje pohlavní styk jako takový a poskytuje ideální prostředí pro spermie. Některé ženy mívají během ovulace větší chuť na sex. 

Plodné dny
 

Ovulace se nerovná plodným dnům, zatímco ovulace je jednorázový proces uvolnění dozrálého vajíčka a jeho putování z vaječníků do dělohy, plodných dní máme hned několik za sebou. Plodné dny zpravidla začínají čtvrtým dnem před začátkem ovulace a končí jeden den po jejím skončení. Je to zařízeno opravdu geniálně. Mužská spermie má v pochvě životnost až několik dní, a tak i když se s pohlavním stykem netrefíte přímo do ovulačního dne, v plodných dnech máte i tak vysokou šanci otěhotnět. Samozřejmě záleží také na kvalitě spermií a dalších faktorech. 

Zdravý životní styl


Při snaze o rodinu také záleží na fyzickém zdraví a psychické pohodě. Dbejte na to co jíte, nekuřte a ideálně ani nepijte alkohol. Tělo by mělo projít jakýmsi detoxem, před tím, než se vůbec snažit začnete. Zejména pokud jeden z partnerů prošel chemickou léčbou, nebo je po závažné nemoci. Dejte tomu čas, nestresujte se tím, že to na poprvé ani na popáté nevyšlo, jednou se to určitě podaří.