Menopauza: Na co se připravit a jak toto období zvládnout s grácií

Průměrným věkem, ve kterém dochází u žen k menopauze je 51 let. Období klimakteria je ale několikaletý proces, během kterého se vaše tělo připravuje na další etapu života.


Biologické hodiny se posouvají do stádia, kdy žena přichází vlivem hormonálních změn o možnost reprodukce a proto se také vytrácí menstruace. Co s sebou toto období nese za nepříjemnosti, na jaké stavy se připravit a jak negativní příznaky zmírnit?

Premenopauza – období předcházející menopauze

S příchodem čtyřicítky začíná klesat počet folikulů ve vaječnících a první reakcí těla je pokus o jejich přepracování, výsledkem je pak nadprodukce estrogenů. Toto období je tedy i poslední šancí, kdy otěhotnět, ale nezřídka je k tomu potřeba hormonální léčba, která tuto “hormonální bouři” vybalancuje a biologické hodiny trošku zpomalí. Tělo se v tomto období připravuje na pozvolné ukončení menstruace, ale ta je ještě stále pravidelná, nebo většinou pravidelná.

Perimenopauza, začátek přechodu a období po menopauze

Perimenopauza označuje období okolo menopauzy, od začátku klimakterických obtíží do 1 roku po vlastní menopauze. V přirozeném procesu se produkce estrogenu postupně snižuje, dokud folikuly (váčky, které obsahují vajíčko) zcela nezmizí. Pro vysvětlení: Vaječník po narození obsahuje až několik milionů folikulů, z každou ovulací počet folikulů rapidně klesá. Jelikož folikuly jsou zodpovědné za tvorbu estrogenu, klesá také stále více produkce těchto hormonů a na konci tohoto procesu, kdy už ženské tělo estrogenní hormony téměř neprodukuje, přichází vynechávání menstruace a postupné ukončení menstruačního cyklu, tzv. menopauza. Tento přechodný proces (proto přechod) může trvat několik měsíců až rok a zasahuje i do období po menopauze samotné. Tělo se zkrátka se změnami musí vyrovnat. 

K nepříjemným projevům může být, právě vlivem hormonální nerovnováhy:

  • nadměrné pocení
  • návaly horka
  • výkyvy nálad
  • úzkosti
  • bolesti hlavy
  • vaginální suchost
  • ztráta libida 

Jak si pomoci ke ztracené rovnováze?

Základem je dobře jíst, dostatečně spát, hýbat se a doplňovat potřebné vitamíny. S úpravou trávení pomůže probiotikum. Prostě celkově dbát na zdravý životní styl. Nekouřit a nepít příliš alkoholu. 

Menopauza – ukončení pravidelného menstruačního krvácení. Opak menarche. 

Menarche je slovo latinského původu pro první menstruaci. Menopauza je jeho pravým opakem – jedná se tedy o menstruaci poslední. 

Postmenopauza poslední fáze biologických hodin

Po roce bez menstruace přichází poslední fáze tzv. postmenopauza. Je to období, kdy je činnost vaječníků zcela ukončena. Některé symptomy jako návaly horka a výkyvy nálad vymizí, ale objevit se můžou jiné – například změna postavy (vlivem změny hormonů). A protože se mění také struktura poševní sliznice, je zde riziko častějších zánětů sliznic či močových cest a také vás může trápit vaginální suchost. S tou vám může pomoci gel na intimní hygienu Saforelle® ULTRA – mycí gel s intenzivní hydratací speciálně vyvinutý právě pro ženy se suchostí v oblasti intimních partií.

Snížení prokrvení vaziva a snížená tvorba kolagenu může vést k úniku moči.

Dlouhodobý nedostatek estrogenů vede k metabolickému estrogen deficitnímu syndromu, ke kterému řadíme osteoporózu, dbejte proto na kloubní výživu a doplnění minerálů.

Doporučujeme všem ženám doplnění potřebných vitamínů, pravidelný pohyb, zdravou stravu a posilování pánevního dna.