Vaginální suchost, trápí téměř každou druhou ženu v období menopauzy

Snížené množství poševní tekutiny ve věku 45+ může vést k problémům v intimní oblasti, které následně komplikují partnerský život. Ženy v menopauze se tak mohou cítit nekomfortně a to nejen při sexu. Poradíme vám, jak se vypořádat s vaginální suchostí a jak vrátit vašemu sexuálnímu životu jiskru a radost. 

Příznaky vaginální suchosti:

  • pocit sucha v pochvě
  • svědění
  • bolestivost, pnutí či podráždění
  • bolest při sexu
  • časté močení 

Ve standardní situaci se při sexuálním vzrušení vylučuje z poševních stěn dostatek tekutiny, která působí jako lubrikant. Děje se to, protože pochva dostala podnět z mozku, pokyn k uvolnění vlhkosti. Zásadní úlohu v tomto procesu hraje ženský pohlavní hormon estrogen. Jeho nedostatek způsobuje nedostatečnou produkci pochvu zvlhčujících tekutin. 

Menopauza, období suchosti v důsledku hormonální dysbalance

V období menopauzy se zásoby estrogenu citelně snižují, a to způsobí suchost pochvy. Řešení je jednoduché, stačí dodat pochvě zvlhčující přípravek. Tím může být lubrikační gel (vyhněte se těm parfémovaným a laciným) a používání vhodné mycí péče. Při každodenní intimní hygieně používejte takovou kosmetiku, která vaginální mikroflóru cíleně podpoří, skvělým pomocníkem je například mycí gel Saforelle Ultra

Potíže s vaginální suchostí mohou mít ale i mladší ženy, které jsou například po operaci dělohy, ženy těhotné či kojící a nebo ženy, které užívají hormonální antikoncepci. Vaginální suchost může také způsobit antibiotická či chemická léčba a hormonální dysbalance.

Kromě výše zmíněných základních přípravků existují i speciální léčebné zvlhčující krémy, které vám doporučí gynekolog přímo „na tělo“, s ohledem na vaše konkrétní potřeby v konkrétní situaci. Tyto hydratační krémy řeší suchost poševní oblasti dlouhodobě, nikoli jednorázově jako běžně dostupný lubrikační gel, ale jejich užití vyžaduje konzultaci s gynekologem a přesné předepsání.

Vaginální suchost v intimním životě

Kromě základního faktu, že poševní suchost je běžná fyziologická potíž žen ve věku 50+ (řeší ji 50 % žen v menopauze), má suchost pochvy i své psychologické kořeny. Pokud je partner necitlivý anebo vztah prochází krizí, pochva se uzavře a nereaguje na sexuální stimuly. Tato situace má jednoduchou rovnici. Chybí radost, chybí potěšení. Řečeno s nadsázkou, udělejte své pochvě dobře uvolněným smíchem (a kvalitním lubrikačním gelem), a mozek vyšle signály sexuálního uvolnění. 

Hlavně se netrapte tím, že vaše tělo nemá reakce jako ve dvaceti. Ani jako ve čtyřiceti. Je vám sice 50+, ale stále jste žádoucí a krásná. Uvolněte se a berte vše jako hru, nejdokonalejší lubrikační gel je vaše představivost a fantazie. A partnerská hravost spojená s radostí z láskyplného obejmutí milovaným člověkem. Prostě a jednoduše: Když miluješ, všechno má řešení.