Vánoční svátky v pohodě a (nejen dole) bez starosti

Vánoce se blíží a s tím stoupá i hladina stresu. Většina z nás totiž konecem listopadu a v prosinci myslí především na to, jak to všechno stihnout, co komu ještě koupit pod stromeček a kolik že ty svátky klidu letos budou stát. Jak to udělat, abychom to předvánoční šílenství vydrželi a Vánoce si užili v klidu a pohodě? 

Méně stresu, více vánoční nálady

Zkuste se nestresovat tím, že ještě nemáte dárky nebo napečeno všech 15 druhů cukroví, vše se dá vyřešit opravdu i na poslední chvíli. Nikde není dáno, že musíte koupit ten nejoriginálnější dárek na světě nebo upéct 20 kg cukroví, které ve finále koncem svátků už stejně nikdo nechce ani vidět, natož jíst.

  • Dárky kupujte on-line – tím se vánočnímu šílenství vyhnete úplně
  • Nákupy spojte s příjemným – zajděte si na svařák nebo dort! Odměňte se :)
  • Kupte každému jen jeden dárek, Vánoce nejsou soutěž ani maraton
  • Dospělí mohou uzavřít dohodu, že si dárky dávat nebudou vůbec. Dodržte ji! 
  • Dětem nekupujte dárky za tisíce, ale takové, ze kterých budou mít radost a vy nebudete mít vítr v peněžence (nebo na větší dárky šetřete celý rok, ať vás to v prosinci nezaskočí)

Dárky pro radost

Většina z nás už to, co jsme si opravdu přáli vlastníme anebo si to prostě pořídíme sami a tak se soustřeďte na dárky, které asi neohromí, ale prostě udělají alespoň malou radost. O tom přece Vánoce jsou. O radosti. Nemusíte se u toho zrujnovat. 

  1. Kamarádce, sestře nebo mamince kupte například kvalitní kosmetiku – třeba tu intimní od Saforelle. Nebo můžete pořídit opravdu hezkou knihu či kuchařku.

  2. Pokud máte dceru v pubertě, která už si nehraje s panenkami, ale ještě není ani úplně dospělá, kupte ji třeba kvalitní kosmetiku, nebo pořiďte na vyzkoušení menstruační kalhotky od Saforelle (do konce roku se slevou 50 %). Ty se hodí pro dívky od první menstruace. Dobrým dárkem pro "puberťáky" můžou být i vouchery do kina, na koncert nebo do obchodu s oblečením – co vy víte, co se teď nosí, že ano :) 

  3. Pokud vaše děti sportují a sportují rády, pak je v tom podpořte a kupte jim nějaký nový kousek do sportovní výbavy. Nové brusle, tenisovou raketu, nebo třeba horolezecká lana. Pro přírodní nadšence se bude hodit outdoor vybavení atd... darujte to, co mají rádi ONY, ne co se líbí vám.

  4. Pro starší členy rodiny jsou fajn dárkem různé doplňky stravy, vitamíny a nebo dobré čaje či káva. Sáhněte po kvalitě a kupte babičce to, co si sama nikdy nepořídí. Třeba kvalitní krém na ruce a výběrovou kávu.

  5. V případě kamarádů a dalších ne úplně nejbližších přátel, volte prostě maličkost pro radost tipu hrneček, ručně vyrobené mýdlo, svíčku, nebo stírací los pro štěstí. Kolegům ani sousedům není potřeba dávat nic, stačí si popřát hezké a pohodové svátky.  

Cukroví a jídlo není o kvantitě, ale o kvalitě

Lépe když upečete 5 nádherných kvalitních druhů cukroví, než 15 takových, na kterých jste museli šetřit na surovinách. Vymazlete si své oblíbené druhy a na ty ostatní se letos prostě vykašlete :) 

To samé se týká štědrovečerní večeře, opravdu není nutné smažit kapra, dva druhy řízků a ještě k tomu dělat salát do lavoru. Udělejte tolik jídla, kolik se ho sní za jednu slavnostní večeři. Vánoce nejsou obžerství, ale svátky pohody. Nikdo z nás nechce Štědrý den strávit v kuchyni nebo s bolavým žaludkem. Domluvte se s ostatními členy rodiny na jednotném menu a to pak pomozte hlavnímu kuchaři uvařit. Koukat se na pohádky, zatímco jiný pracuje není úplně fér. Odměnit se můžete tím, že si dopřejete dobré víno nebo vynikající sýry jako dezert.