Světový den spodního prádla připadá podle kalendáře na 3. dubna. Kdy a jak se začalo spodní prádlo nosit a proč je nedílnou součástí dámského šatníku a neutuchajícím zájmem pánských očí?
Historie spodního prádla sahá daleko do zhruba 16. století, kdy dámy byly nuceny nosit nepohodlné, upnuté korzety, které jim zajišťovaly vosí pas a push up efekt poprsí. Následkem nošení korzetů byly nejen dýchací potíže, ženy často omdlévaly, ale i vnitřní deformace střev, zažívací potíže atd. Zkrátka pro módu se opravdu doslova trpělo, ale kdo se nepřizpůsobil a šněrovačku nenosil, byl ze společnosti vyloučen a ostatními opovrhován.
První podprsenku vymyslela jak jinak než žena. V roce 1889 na podprsenku získala patent Francouzka Herminie Cadolle, která korzet chytře rozdělila na dvě části. O čtyři roky později se o další podprsenkový patent zasloužila Američanka s českými kořeny Marie Tucek. V té době se ale vynález podprsenky na trhu neujal.
Opravdové podprsenkové šílenství vypuklo až ve dvacátém století. Střihy se postupně vyvíjely a měnily k dnešní podobě spodního prádla. Podprsenky s push up efektem se pak začaly vyrábět od roku 1949. Dnes si každá žena může zvolit střih a tvar, který ji sedne. Na malá prsa podprsenka sportovní, na větší poprsí podprsenka s košíčky, které prsa podepřou atd. Pro speciální příležitosti můžete vybírat z bezpočtu “sexy” spodního prádla plného krajek, zdobení a rafinovaných střihů.
Od 60. let byly vycpané podprsenky tak populární, že ten či onen styl zůstal na trhu. Podprsenka Wonderbra byla vytvořena kanadskou návrhářkou Louise Poirierovou v roce 1964. S padesáti čtyřmi samostatnými prvky byla navržena tak, aby dramaticky změnila tvar a směr dekoltu. Dnes již ikonickou tváří této značky je česká modelka Eva Herzigová, která se díky kampani „Hello Boys“ pro značku Wonderbra v roce 1994 stala rázem pozorností předních módních časopisů.
Zdroj: Pinterest
Druhou a nedílnou částí spodního prádla jsou samozřejmě kalhotky. Spodní prádlo, které by zakrývalo a chránilo spodní část těla se začalo objevovat až na konci 18. století. Tehdy se jednalo o dlouhé, často lněné nebo i vlněné “šortky” které ženy nosily pod šaty, aby byly chráněny jejich intimní partie a aby neprochladly. Nad kolena se dostaly až během století devatenáctého a stejně tak jako podprsenka, dnešní podobu a tvar začaly kalhotky dostávat až počátkem a v průběhu 20 století.
Dnes si můžeme vybrat z nespočtu materiálů a tvarů spodních kalhotek. Někdo preferuje bavlnu, někdo dává přednost krajkám. Kalhotky se vyrábí tak, aby si každá žena jakékoliv postavy, mohla obléknout spodní prádlo, které jí opravdu sedne a bude pohodlné a zároveň pěkně vypadající.
Brazilky, bokovky, vysoký pas, nohavičky, krajky nebo bezešvé prádlo. Vybere si opravdu každá žena!
První patentované menstruační kalhotky na světě – tedy kalhotky se všitou savou a nepropustnou vložkou, vznikly v Číně v roce 1988. O té doby se tento vynález velmi rychle rozšířil a zejména v Evropě se stal oblíbenou menstruační pomůckou.
Dobře a pohodlně se nosí, stejně jako byste na sobě měla klasické kalhotky, a například pro mladou dívku, jsou skvělou začínající menstruační pomůckou. Tato revoluční forma kalhotek je další generací spodního prádla.